شما اینجا هستید: خانه

دبیر کمیته علمی همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب : ارائه الگوی عملی شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از اهداف برگزاری  این همایش است

منتشرشده در ستاد کل یکشنبه, 13 بهمن 1398 ساعت 13:13
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سپاه نیوز: قادری با بیان اینکه نخستین رویداد علمی بین المللی در مورد بیانیه گام دوم به همت دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار می شود گفت: ارائه الگوی عملی نظام انقلابی تمدن‌ساز و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از اهداف این همایش بین‌المللی است.

به گزارش سپاه نیوز؛  قادری دبیر کمیته علمی" همایش بین المللی گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن ساز" در سالگرد صدور بیانیه گام دوم انقلاب توسط مقام معظم رهبری( مد ظله العالی) و در تشریح فلسفه برگزاری این همایش بین المللی گفت: انقلاب اسلامی با شعار رهایی ملت‌ها از سلطه خارجی و رسیدن به استقلال و عزت ملّی، چهار دهه تاریخی را پشت سر گذاشته و در آستانه گام دوم انقلاب که در واقع مرحله پوست‌اندازی و تمدن‌سازی در هفت محور بنیادین است.

 

وی با اشاره به اهداف و شعارهای انقلاب اسلامی خاطرنشان ساخت: انقلاب اسلامی نه‌تنها ملت ایران بلکه تمام انسان‌های آزادیخواه جهان را مخاطب خود قرار داده تا با تکیه بر استقلال و آزادی در سایه معنویت و اخلاق، مسیر عدالت و پیشرفت را برای همگان روشن و هموار سازد.

 

قادری با اشاره به برگزاری همایش ها و برنامه های گوناگون پیرامون بیانیه گام دوم در محافل علمی و دانشگاهی طی یک سال گذشته گفت:با رصد کمیته علمی همایش بین المللی گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن ساز، از کل برنامه های یک سال گذشته برگزار شده در کشور در سطح استانی و ملی با موضوع بیانیه گام دوم انجام داد، دو خلاء جدی را در آنها شناسایی کرد. 

وی با بیان اینکه خلاء اول غفلت از مسائل منطقه ای و بین المللی در پرداختن به مباحث گام دوم بود، اظهار کرد: درست است که مخاطب اصلی بیانیه گام دوم ملت بزرگ ایران به ویژه جوانان هستند اما افق و نگاه بیانیه معطوف به عصر ظهور و آماده‌سازی برای ظهور است و این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه که شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی را مهیا کنیم. 

 

دبیر کمیته علمی همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب فقدان تعیین نقشه راه و سازوکار عملیاتی کردن بیانیه را دومین خلاء همایش های علمی پیرامون بیانیه گام دوم عنوان کرد و گفت: دانشگاه جامع امام حسین(ع) با هدف رفع این خلاءها و ارائه نقشه راه و مدل عملیاتی بیانیه در محورهای هفت‌گانه با همکاری سایر دانشگاهها و محافل علمی داخلی و خارجی «همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب؛ الگوی نظام انقلابی تمدن ساز» را در دستور کار خود قرار داده است تا ضمن تبیین نظریه نظام انقلابی و نقشه راه اقدامی محورهای هفت گانه بیانیه گام دوم انقلاب، «نسخه جهانی شدن انقلاب»را با مشورت نخبگان و کارشناسان اهل فن در میان بگذارد.  

 

وی افزود: برای تهیه چارچوب نقشه راه باید محور ویژه‌ای را به این موضوع اختصاص داد که ناظر بر هفت توصیه و بلکه هفت فرمان اصلی بیانیه است، این هفت توصیه عبارتند از «علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، استقلال و آزادی، عدالت و مبارزه با فساد، عزت ملی و روابط خارجی و سبک زندگی» که از این مفاهیم باید  به یک نقشه راه و مدل عملیاتی دست پیدا کنیم.

 

قادری با اشاره به برگزاری همایش بین المللی گام دوم انقلاب، الگوی نظام انقلابی تمدن ساز و در تشریح اهمیت و ضرورت برگزاری این همایش تأکید کرد: از نظر ما بیانیه گام دوم به نوعی گذار از دولت‌سازی به جامعه‌سازی و تمدن‌سازی است، اما این گذار نیازمند مدل عملیاتی است که امیدواریم در این همایش چارچوب کلی آن به‌دست بیاید. بنابراین فلسفه برگزاری همایش زمینه‌سازی و آمادگی عصر ظهور حضرت حجت بقیه الله الاعظم «ارواحنا فداه»می‌باشد. 

 

وی افزود: توسعه و تعمیق گفتمان انقلاب اسلامی در گام دوم، تنظیم نقشه راه اقدامی در حوزه ساختاری و کارگزاری و ارائه الگوی عملی نظام انقلابی تمدن‌ساز و زمینه‌سازی برای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی از دیگر اهداف این همایش بین‌المللی است.

 

قادری با بیان اینکه این همایش نخستین رویداد علمی کشور است که در سطح بین المللی به گام دوم انقلاب می پردازد، تصریح کرد: دانشگاهها و مراکز علمی در ایران و اقصی نقاط جهان از منطقه غرب آسیا، آسیای مرکزی، شمال آفریقا، اروپا و حتی دو کشور از کشورهای آمریکای لاتین برای مشارکت علمی در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال برنامه‌ریزی برای حضور آنها هستیم.

 

دبیر کمیته علمی این همایش در تشریح محورهای اصلی آن افزود : در این همایش سه محور و بخش اصلی درنظر گرفته شده است. اولین مسئله‌ای که خوب باید به آن بپرداخته شود نظریه نظام انقلابی است، این جزء زیباترین فرازهایی است که در متن بیانیه شاهد هستیم، به لحاظ هستی شناختی، معرفت شناختی و روش‌شناختی ابتدا نظریه نظام انقلابی باید مورد بحث قرار بگیرد و در این خصوص بحمدالله مقالات خوبی به دبیرخانه همایش رسیده که در روز همایش ارائه خواهد شد.

 

وی ادامه داد: بخش دوم مربوط به الزامات و موانع الگوی نظام انقلابی تمدن‌ساز است، یعنی الگویی که اولاً نظام‌ساز ثانیاً انقلابی و ثالثاً تمدن‌ساز است. این محور را در چهار سطح مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم، بخش اول مربوط به الزامات و موانع اندیشه‌ای نظام انقلابی تمدن ساز در سطح ایده بود. اینکه چه الزامات و موانعی وجود دارد؟ این نگاه آسیب‌شناسانه به هیچ وجه به این معنی نیست که یأس و ناامیدی ایجاد کند و نگاه ما کاملاً خوشبینانه و روبه‌جلو است.

 

دبیر کمیته علمی همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب در تشریح بخش سوم و محور ویژه این همایش تصریح کرد: بخش سوم موانع و الزامات کارگزاری در سطح ساختار در نهایت در سطح کارکردی و عملیاتی است. پس  از این موضوعات وارد محور ویژه همایش یعنی تعیین نقشه راه می‌شویم که تهیه نقشه راه در زمینه هم فرمان اصلی بیانیه یعنی علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، استقلال و آزادی، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، عزت ملی و روابط خارجی و سبک زندگی بخش اصلی این همایش کاربردی و وجه تمایز آن نسبت به کل برنامه های علمی برگزار شده در کشور است که امید است با موفقیت محقق شود.

 

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است