شما اینجا هستید: خانهگفتگودرس‌های توقیف متجاوزان امریکایی در خلیج فارس

درس‌های توقیف متجاوزان امریکایی در خلیج فارس

بررسی سابقۀ تاریخی بازداشت متجاوزان آمریکایی، بیانگر بی‌نظیر بودن این حادثه است چراکه برای هر کشوری حتی تصور چنین اقدام نظامی علیه نیروهای مسلح امریکا، دور از ذهن و مترادف با انتحار است. سردار یعقوب زهدی معاون مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی طی یادداشتی به موضوع بازداشت متجاوزان آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس پرداخته که متن این یادداشت به شرح زیر است:

اقدام شجاعانه پاسداران نیروی دریایی سپاه در توقیف 2 فروند قایق رزمی امریکایی که به حریم آبهای سرزمینی کشورمان وارد شده بودند در نوع خود بی سابقه بود.

این عملیات در شرایط وموقعیتی انجام شد که ناوگان امریکا متشکل از ناو هواپیمابر وچندین رزمناو در فاصلۀ نزدیکی حضور داشتند و پوشش هوایی شان نیز برقرار بود.

خط مشی عملیاتی ارتش امریکا ایجاب می کند که در چنین مواقعی بدون درنگ وارد عمل شوند و به هر قیمتی از اسارت افراد جلوگیری و در صورت اسارت نسبت به رها سازی آنان اقدام نمایند لکن نیروهای آمریکایی با آگاهی از آسیب پذیری ناوهایشان دربرابر واکنش قاطع و شکنندۀ رزمندگان اسلام از هر گونه اقدام نظامی منصرف شدند و به راهکار دیپلماتیک روی آوردند.

بررسی سابقۀ تاریخی، بیانگر بی نظیر بودن این حادثه است چرا که برای هر کشوری حتی تصور چنین اقدام نظامی علیه نیروهای مسلح امریکا، دور از ذهن و مترادف با انتحار است اما مدافعان حریم جمهوری اسلامی ایران  با این عمل خود که به تعبیر فرماندهی معظم کل قوا عالی و بهنگام بود اقتدار نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را به دنیا نشان دادند و با این حرکت تراز بازدارندگی نظام را ارتقاء دادند تا حاشیه نشینان خلیج فارس که این روزها بزرگتر از اندازۀ دهانشان صحبت می کنن ، حساب کار دستشان بیاید.

این موفقیت مدافعان اسلام که تحت عنایت خداوند قادر حاصل گردید پیامد ها و دست آوردهای گرانبهایی در عرصه های دفاعی و سیاسی نصیب ملت موحد و مقاوم ایران نمود که جا دارد کارشناسان و استراتژیست ها به تحلیل و تبیین آن بپردازند.

اجمالا درحد بضاعت این قلم و محدودۀ یادداشت به نکاتی اشاره می گردد.  

درسهای این حادثه برای امریکا:

 اشرافیت اطلاعاتی  ایران در منطقه دریایی جنوب و رصد کلیه تحرکات به نحوی که «جنبیدن هر پشه عیان در نظر ماست»

آمادگی عملیاتی یگانهای دریائی ایران و واکنش سریع در برابر هرگونه اقدام تهدیدآمیز

قاطعیت و عدم تردید در دفاع مقتدرانه از حاکمیت سرزمینی و منافع ملی

برخورداری از توانمندی‌های لازم برای صیانت از اهداف منافع ملی در عرصۀ دریا

توانایی انهدام اهدافی که برای امنیت ملی جمهوری اسلامی ایجاد مخاطره نماید

ناکارآمدی تهدید نظامی در برابر جمهوری اسلامی وحل مسائل از طریق سیاسی

درسهای این حادثه برای ایران:

1- امروزه سطوح تاکتیک و استراتژی بسیار به هم نزدیک شده اند و اقدامات تاکتیکی می توانند آثار وپیامدهای استراتژیکی داشته باشند.

2- سرعت، دقت وچالاکی تعیین کنندۀ پیروز میدان می باشد.

3-  اقدام عملیاتی، زمانی مفید و موفقیت آفرین است که بهنگام و بموقع باشد.

4-  کوتاهی خط فرمان بین قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و خطوط تماس، موجب ابتکار عمل و سرعت اقدام در صحنۀ تاکتیکی می باشد.

5- هماهنگی و وحدت عمل بین بخش دفاعی و دستگاه دیپلماسی به عنوان مکمل و به ثمر رسانندۀ اقدامات آن، موجب هم افزائی وموفقیت می گردد.

6-فرماندهی ومدیریت کارآمد از دیگر عوامل پیروزی می باشد.

سرانجام اینکه ابراز رضایت وخوشنودی رهبری از این اقدام، تداعی کنندۀ اظهارات امام خمینی(ره) در جمع خصوصی فرماندهان سپاه بود که «اگر من جای شما بودم اولین ناو امریکایی را که وارد خلیج فارس شد هدف قرار می دادم.»

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است