شما اینجا هستید: خانهاستانهامازندرانمسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا مازندران: بهترین درمان تکبر، ایمان عملی به خداست

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا مازندران: بهترین درمان تکبر، ایمان عملی به خداست

منتشرشده در مازندران یکشنبه, 27 خرداد 1397 ساعت 11:56
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سپاه نیوز: مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا مازندران فقدان معرفت نسبت به خدا را عامل گرفتاری بشر در گرداب تکبر یاد کرد و گفت: عقده حقارت عامل تکبر است و بهترین درمان ایمان عملی به خداست.

 

به گزارش سپاه نیوز؛ حجت الاسلام والمسلمین یدالله غلامی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا استان مازندران در ادامه سلسله مباحث اخلاقی خطبه متقین در سپاه کربلا، با اشاره به مباحث گذشته، درستی در کلام و تارک دنیایی را دو ویژگی متقین نام برد و اظهار داشت: راه رفتن و خط و مشی متقین سومین خصلت آنان است که امام علی (ع) تواضع و فروتنی متقین را در راه رفتنشان معنا می کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمینغلامی راه رفتن متواضعانه متقین را دارای دو تفسیر متبادر خواند و گفت: عمل و رفتار هرکس بازتاب حالات درونی اوست، همانگونه که بروز بیماری جسمانی نشانه اتفاقات و اخلال سیستم های درونی انسان است.

 

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا مشی متقین را فروتنانه و متواضعانه دانست و با اشاره به اینکه انسان دارای دو نیروی متفاوت یعنی «ضمیر پنهان و ضمیر آشکار» است، به استناد کلمه 25 نهج البلاغه امیر المومنین (ع) در ترجمه فیض الاسلام عنوان کرد: انسان نمی تواند چیزی را در دل پنهان کند، زیرا هر آنچه انجام داده به جز سخنان بی اندیشه، یا در گفتار و یا در رفتار و رخسارش آشکار می شود.

 

وی تکبر را از نشانه های بیماری روانی یاد کرد و با اشاره به آیات قرآن کریم مبنی بر آنکه نباید با تکبر در زمین راه رفت، ادامه داد: ضمیر پنهان انسان هر چه سعی در مخفی کردن عملی داشته باشد بالاخره در بعضی رفتار ها مانند راه رفتن، خط و مشی، گفتار و ... به وسیله ضمیر آشکار نمایان می شود.

 

 حجت الاسلام والمسلمین غلامی در تفسیر دوم ویژگی سوم متقین «راه رفتن متواضعانه» گفت: مراد از بیان این واژه، خط و مشی متواضعانه انسانهای متقین است، یعنی نشست ها، درس دادنها، درس خواندنها، رفتارها، کردارها و گفتارها همه اش متواضعانه است همانگونه که امیر المومنین خط و مشی انسانهای با تقوا را فروتنانه می دانند.

 

وی تواضع را از فضائل اهل تقوا دانست و اظهار داشت: بعضی تصور می کنند تواضع خوب است ولی خودداری از آن هم اثری بر اخلاق و رفتار ندارد، در حالیکه تواضع در همه امورات زندگی اثر بخش بوده و در نقطه مقابل تکبر قرار دارد.

 

 مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه سپاه کربلا «تواضع» را مانع فساد و تباهی عالم دانست و گفت: هر کس به موهوم بزرگی و برتری خود برسد و از بزرگی خدا غافل گردد، گرفتاری او فراوان می شود که راه نجات آن توجه به بزرگی خداوند تبارک و تعالی است.

 

وی فقدان معرفت نسبت به خدا را عامل گرفتاری بشر در گرداب تکبر یاد کرد و به بند های «خدایا، در حالیکه من در بی نیازی فقیرم، در نیازمندی چه هستم؟ خدایا، در حالیکه علم دارم جاهلم، در نادانی چگونه ام؟ و در حالیکه خوبیهای من بدی است، بدی من چگونه است؟» دعای عرفه امام حسین علیه السلام و گریه و زاری آن امام (ع) اشاره داشت و گفت: عقده حقارت عامل تکبر است و بهترین درمان ایمان عملی به خداست.

 

انتهای خبر/09

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است