شما اینجا هستید: خانهاستانهاسیستان و بلوچستاناخبار برگزیدهسردار حاجی زاده : خطای انسانی در شرایط جنگی این حادثه دلخراش را رقم زد /عمری خود را پیش مرگ مردم کرده ایم/ قصد پنهان کاری نداشتیم

سردار حاجی زاده : خطای انسانی در شرایط جنگی این حادثه دلخراش را رقم زد /عمری خود را پیش مرگ مردم کرده ایم/ قصد پنهان کاری نداشتیم

منتشرشده در اخبار برگزیده یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 13:45
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سپاه نیوز: فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تسلیت حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین به تشریح جزئیات هدف قرار گرفتن هواپیما توسط سامانه پدافندی پرداخت و گفت: خطای انسانی در شرایط جنگی این حادثه غم بار را رقم زد.

به گزارش سپاه نیوز ؛سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه امروز(شنبه) در جمع خبرنگاران به تشریح جزئیات هدف قرار گرفتن هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین توسط سامانه پدافندی پرداخت .

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تسلیت این حادثه دلخراش به آحاد مردم و خانواده‌های این عزیزان گفت :حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را بنده در غرب کشور بعد از اجرای عملیات ضربات موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده است؛ واقعا آرزوی مرگ کردم و ای کاش می مردم و چنین حادثه را شاهد نبودم؛ ما یک عمر خود را پیش مرگ مردم کرده‌ایم و امروز هم آبرویمان را با خدا معامله می کنیم و در این شرایط سخت برابر دوربین‌ها حاضر شدیم که در این خصوص توضیح دهیم .

 

 

وی با بیان اینکه پس از اطمینان از صحت خبر بلافاصله مقامات را مطلع کردم.افزود: هرچند بررسی ها و ارزیابی تخصصی توسط مراجع و ستادهای بالاتر و قوه قضاییه انجام می‌شود، اما ما گردنمان از مو باریک تر است ومسئولیت این حادثه غم انگیز و دلخراش را می پذیریم  .

 

سردار حاجی زاده در ادامه تصریح کرد: بیش از یک هفته شرایط منطقه حساس شده بود و احتمال درگیری از هر زمان دیگر و حتی نسبت به تمامی سال های پس از انقلاب بیشتر بود و هم آمریکایی‌ها و هم نیروی های مسلح ما در آماده‌باش کامل بودند، آمریکایی‌ها تهدید حمله به ۵۲ نقطه در خاک کشور کرده بودند  و در این شرایط همه یگان های آفندی و پدافندی  از جمله سامانه های تهران در شرایط آماده باش کامل قرار داشتند.

 

وی افزود: در شب حادثه ازطریق شبکه جامع پدافند کشوری وضعیت آمادگی در بالاترین سطح آماده باش و شرایط جنگی ابلاغ شد و تعدادی سامانه از جمله سامانه مذکور که در محدوده غرب تهران واطراف بیدگنه مستقر می‌شود به رینگ پدافند تهران اضافه می‌شود.

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد : در مراحل مختلف از سوی شبکه یکپارچه  پدافندی به سامانه ها از جمله این سامانه اعلام می‌شود که موشک های کروز به سمت کشور شلیک شده و در مسیر هستند و اپراتور این سامانه که شلیک موشک داشته ، چندین بار درخواست کرده که فضای کشور از پروازها متوقف  پاک شود که شاید به دلیل برخی ملاحظات این وضعیت دنبال نمی شود و توام با پروازها این وضعیت ادامه می یابد.

 

وی افزود : این سامانه در این شرایط هواپیما را کروز تشخیص داده و به دلیل اختلال موجود در شبکه ارتباطی ۱۰ ثانیه فرصت تصمیم‌گیری داشته که متاسفانه تصمیم بد را گرفته و موشک شلیک می‌شود و این حادثه ناگوار رقم می‌خورد.

 

سردار حاجی زاده با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته در دو روز اخیر توسط مسئولین سازمان هواپیمایی گفت :دوستان هواپیمایی کشور تا قبل از اعلام ستاد کل قویا این موضوع را رد می‌کردند که این به دلیل عدم اطلاع بوده است.

 

وی در ادامه اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام خبر به بنده مسئولین بالادستی را در جریان قرار دادم، ستاد کل نیروهای مسلح تیمی را به منظور بررسی علل ، عوامل و جزئیات این حادثه غم انگیز تشکیل داد و از آن طریق مسائل دنبال شد تا صبح جمعه نتایج کامل شد و ستاد کل نیز ابلاغ کرد و تاخیر در اعلام خبر به دلیل بررسی‌هایی که صورت می گرفته است انجام شده و برادران عزیز هواپیمایی کشور تقصیری نداشته اند.

 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه مسئولیت این حادثه غمبار و حزن انگیز با ما است گفت: به دلیل اینکه هواپیما در ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته و موشک شلیک شده کوتاه برد بوده این هواپیما در هوا منفجر نشده است.

 

سردار حاجی‌زاده در پایان تاکید کرد : از این حادثه بسیار متاسفیم و مانند خانواده‌های آنان خود را غمزده می‌دانیم و خود را شریک غم آنان می دانیم،اینها هزینه شیطنت‌ها، التهابات و اقدامات آمریکا در منطقه است و شب حادثه ما شرایط جنگی داشتیم و خود را آماده درگیری همه جانبه کرده بودیم اما به هیچ عنوان بنایی بر پنهان کاری نداشتیم.

انتهای پیام/02

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است