پایگاه خبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - افتتاح  سد مخزنی «کلقان چای»بستان‌آباد به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)
چاپ کردن این صفحه

افتتاح  سد مخزنی «کلقان چای»بستان‌آباد به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)

منتشرشده در سپاه چهارشنبه, 12 شهریور 1399 ساعت 19:24
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سپاه نیوز؛ سد مخزنی «کلقان چای»بستان‌آباد از پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) روز پنجشنبه توسط رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می‌شود.

به گزارش سپاه نیوز؛ دکترسعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اظهار کرد: سد کلقان‌چای بستان‌آباد از نوع خاکی با هسته رسی است که حجم مخزن آن 22 میلیون مترمکعب است و نقش مهمی در تأمین آب شرب شهرستان‌های چاراویماق، هشترود و بستان‌آباد و نیازهای صنعتی شهرستان بستان‌آباد دارد.

 

وی افزود: این سد در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی بستان‌آباد و در دامنه ارتفاعات سهند واقع شده و با بهره‌برداری از آن بیش از ۹۰ روستای منطقه از منابع آبی آن استفاده خواهند کرد.

 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: ارتفاع سد کلقان‌چای ۶۵ متر و طول تاج آن ۵۲۰ متر است و می‌تواند در کنترل سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از هدررفت آب‌های سطحی تأثیر بسزایی داشته باشد.

 

دکتر محمد با تشکر از همکاری وزارت نیرو در اجرای این پروژه خاطرنشان کرد: حجم خاکریزی بدنه سد 1 میلیون مترمکعب و حجم بتن‌ریزی آن 30 هزار مترمکعب بوده و با تلاش هلدینگ نیروی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اجرا شده است.

 

انتهای پیام