شما اینجا هستید: خانهاخبار سپاهسرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت «شرقی-غربی» شدن است

سرلشکر صفوی: ساختار قدرت جهان در حال حرکت به سمت «شرقی-غربی» شدن است

منتشرشده در سپاه سه شنبه, 27 آبان 1399 ساعت 12:54
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)سپاه نیوز: دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: هم‌اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام‌آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی «شرقی-غربی» در نظام قدرت جهانی است.به گزارش سپاه نیوز، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای که در استان گیلان برگزار شد، اظهار داشت: از اواخر سال گذشته یعنی سال نود و هشت تاکنون بیش از ده ماه این همایش طراحی علمی و ساختاری و محتوایی و اجرایی شد.

وی افزود: ۷ دانشگاه ایران مشارکت علمی داشتند و حضور ۳۱ استاد در کمیته علمی و دریافت بیش از صد مقاله از سوی اساتید و دانشجویان ایرانی و خارجی به دبیرخانه همایش در تهران با توجه به شرایط کرونای به محدودیت‌های زمانی همایش به ۱ روز ، چهل و چهار مقاله و سخنرانی به صورت حضوری و یا ویدئو کنفرانس در ۶ پنل علمی و ۲ پنل تخصصی ارائه خواهد شد.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه به نظر می‌رسد ساختار قدرت در نظام بین‌المللی امروز در ابعاد ژئوپلیتیکی، ژئو اکونومیکی و ژئو استراتژیک در دوره گذار و انتقال قرار گرفته است، گفت: هم‌اکنون در دهه دوم قرن بیست و یکم ساختار قدرت در جهان آرام‌آرام به سمت نظم جدیدی در حرکت است که مبین یک ساختار دو بخشی «شرقی-غربی» در نظام قدرت جهانی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا ادامه دارد: افول قدرت اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی آمریکا از درون سرزمین آمریکا تا بیرون آن قطعی است و آمریکا دیگر ابرقدرت جهان نیست بلکه قدرتی در کنار سایر قدرت‌های نوظهور و جهانی است.

وی افزود: شکست هژمونی آمریکا و کاهش تأثیرگذاری تحریم‌ها و سایر ابزارهای اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای برای اعمال فشار حداکثری علیه دولت‌ها و ملت‌های مستقل و غیر همسو مثل ایران و روسیه چین ظاهر شده است.

سرلشکر صفوی ادامه داد: پیدایش قدرت‌های اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی و امنیتی جدید در مقیاس منطقه‌ای و قاره‌ای در قاره آسیا، اقیانوسیه مثل توافق تشکیل گروه همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای موسوم RCEP که همین هفته به‌صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ویتنام به امضاء سران ده کشور آسه آن به همراه چین، ژاپن، کره جنوبی ، ویتنام، هند، استرالیا، نیوزلند حاصل شد مبین این موضوع است که مهم‌ترین پیام این تشکل اقتصادی جدید آن است که ترکیبی و متنوع از اقتصاد کشورهای توسعه یافته، درحال توسعه، و دارای حداقل توسعه را شامل می شود، و توضیح بیشتر آنکه آقای ترامپ در نوامبر ۲۰۱۶  از پیمان تجاری اقیانوس آرام مرکب از کشورهای استرالیا، برونئی،کانادا، شیلی، ژاپن، مکزیک، نیوزیلند، پِرو، سنگاپور خارج شده.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با اشاره به کلان روندهای اقتصاد جهانی به اهمیت انرژی‌های فسیلی نفت و گاز و امنیت انتقال آن اشاره و گفت: استمرار ارزش و اهمیت حمل‌ونقل جهانی کالا و مسافر قاره‌ای و منطقه‌ای دریایی، ریلی و جاده‌ای در کاهش زمان و هزینه‌ها در مسیرهای امن غیرقابل کنترل توسط دزدان دریایی که مهم‌ترین آن‌ها رژیم ایالات متحده و تسلط قدرت دریایی اوست در آب‌های بین‌المللی.

وی گفت: افزایش جمعیت و مصرف‌گرایی خصوصاً در قاره‌های آسیا و آفریقا و گسترش نابرابری و بی‌عدالتی اقتصادی در بین مردم و برخی از کشورها دیگر کلان روندهای مهم است.

سرلشکر صفوی درباره جایگاه اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیکی مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای، عنوان کرد: سران دولت‌ها، خبرگان علوم اقتصاد سیاسی و ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک کشورهای عضو با تفاهم با یکدیگر نسبت به راهبردهای دولت‌های دشمن و رقیب و ضرورت اتخاذ راهبرد اقتصادی ، سیاسی متناسب با نیازهای مشترک می توانند این اتحادیه اقتصادی اوراسیا را با داشتن ظرفیت‌های عظیم و متنوع ژئوپولیتیکی و ژئو استراتژیکی و ژئو اکونومیکی و شبکه حمل‌ونقل ریلی، دریایی و زمینی  و وجود مناطق آزاد در کشورهای عضو را تبدیل به یک اتحادیه همه‌جانبه درون قاره‌ای و فراقاره‌ای نمایند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی غیرقابل جایگزین جمهوری اسلامی ایران را در جهان کم نظیر عنوان کرد و گفت: ایران به عنوان یک چهارراه ترانزیتی محورهای چین، قزاقستان ، آسیای مرکزی و خاورمیانه را به مدیترانه و اروپا وصل می‌کند. کریدور ترانزیتی هند ایران روسیه به اروپا دیگر محور اقتصادی می‌تواند باشد.

وی افزود: کریدور ترانزیتی شمال_جنوب و اتصال ظرفیت‌های ژئواکونومیکی حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر به بنادر خلیج‌فارس و دریای عمان و اتصال به شبکه ریلی سراسری ایران به منطقه آزاد چابهار که تا سال آینده تکمیل می‌گردد از دیگر فرصت‌های منطقه آزاد انزلی و کاسپین و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

سرلشکر صفوی ادامه داد: روابط اقتصادی حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز، آذربایجان ،ارمنستان ،گرجستان، آناتولی (ترکیه) و اتصال آن  به دریای سیاه دریای مدیترانه و اروپا در حمل‌ونقل کالا انرژی و گردشگر در اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توانند تاثیرگذار باشد و جلوی تنش‌ها و مخاصمات برخی از کشورهای قفقاز که خواست آمریکا است را بگیرد .

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: دولت‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و بخش‌های خصوصی و مناطق آزاد آن‌ها با تعامل با سازمان همکاری شانگهای و دیگر اتحادیه‌های منطقه‌ای نظیر سارک در جنوب آسیا و سازمان اکو و سازمان تشکیل‌شده جدید RCEP یا همکاری اقتصادی جامع منطقه‌ای با با داشتن ظرفیت‌های عظیم جمعیت چندمیلیاردی، وجود سرزمین و فضای بیش از چهل میلیون کیلومترمربع منابع و ذخایر فلزی و انرژی و تکنولوژی، توان فضایی و ماهواره‌ای و قدرت شبکه‌های حمل‌ونقل ریلی ، دریایی و زمینی و قدرت نظامی و شبکه‌های اطلاع‌رسانی و داشتن روابط و زمینه‌های تمدن و فرهنگ شرقی می‌توانند ساختار جدید قدرت شرقی یا قدرت جهانی آسیایی را بر مبنای فرهنگ و اقتصاد و جمعیت در قرن بیست و یکم را پایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/

آدرس

 آدرس : تهران.خيابان شهيد استاد نجات اللهي.خيابان شهيداحمدلباف.پلاک15 تلفن : 88901334 نمابر: 88909459  
مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک معاونت روابط عمومی وانتشارات سپاه 

نقل و نشر مطالب با ذکر نام پايگاه خبری سپاه نیوز آزاد است